Stejně jako lidi, tak i vaši domácí mazlíčci mohou trpět problémy s pohybovým aparátem. Mezi viditelné příznaky těchto problémů patří zřetelné kulhání na přední i zadní končetiny. Kulhání je ale často až posledním stádiem a předchází mu skryté příznaky.
Mezi běžný důvod problémů s pohybovým aparátem u zvířat patří nedostatek kolagenu. Tato vada se může objevit kdykoliv během života zvířete. Stejně jako u malých dětí, nedostatek kolagenu způsobuje problémy s pohybem u dospělých zvířat.
Proč je kolagen důležitý?
Kolagen je důležitou složkou kloubní výživy. Přibližně 80 % kolagenu v těle tvoří kolagen typu I. Je základem kostí, šlach, chrupavek a dalších částí pohybového aparátu zvířat. Kolagen a jeho další složky promazávají kloubní chrupavky a pohybové tkáně. Zároveň tlumí nárazy při pohybu a zamezují opotřebení chrupavky, které je častým důvodem kulhání.
Zjednodušeně řečeno, čím lepší kolagenová výbava, tím lepší kvalita chrupavek v těle zvířete. Dostatečné množství kolagenu v těle má také pozitivní vliv i na kvalitu srsti zvířat a pomáhá ke správné tvorbě rohoviny koňských kopyt. Díky těmto vlastnostem chovatelé požívají kolagen zejména při prevenci problémů s pohybovým aparátem.
Colafit jako řešení problémů
Přípravek Colafit je tvořený krystalickým kolagenem typu I. Vzniká lyofilizací a při jeho přípravě zůstávají zastoupeny všechny aminokyseliny. Díky této přípravě dochází ke správnému vstřebávání kolagenu do těla zvířete.
Colafit nabízíme v několika variantách pečlivě sestavených pro různé věkové skupiny a plemena psů i koček. Mimo to pozitivně působí i při březosti a kojení u fen a koček. Přípravek snadno zkombinujete s běžným krmivem.
Další účinné látky
MSM (methylsufonylmethan)
- Zdroj síry nepostradatelné při imunitních a regeneračních procesech
- MSM je doporučován jako pomocník při zánětlivých onemocněních kloubů
- Omezení zánětu vede následně ke snížení bolestivosti
Chondroitin sulfát a glukosamin
- Představují přirozené součásti chrupavek a pojivových tkání
- Pro analgetický a protizánětlivý efekt jsou řazeny mezi SYSADOA
- Užívají se pro zastavení další destrukce a úbytku kloubní chrupavky
- Snižují aktivitu enzymů degradujících mezibuněčnou hmotu chrupavky
Vitamin C
- Působí na zdraví kostí, chrupavek a dásní
- Posiluje imunitní systém
- Napomáhá funkci nervové soustavy
Kyselina hyarulonová
- Promazává klouby a tlumí nárazy
- Udržuje pružnost kloubní chrupavky
Taurin
- Má vliv na nervový systém
- Působí proti křečím
- Zabraňuje problémům s viděním u koček
Biotin a beta-karoten
- Ovlivňují zdravotní stav srsti
- Ideální doplňky pro barevná plemena
- Zvýrazňuje kontrast barev srsti a pálené znaky
Rozdíl mezi nativním kolagenem a hydrolyzovaným (kolagenní peptidy)
Hlavní rozdíl je v jejich různém osudu v organismu, a tím i v jejich různých biologických účincích. Kolagenní přípravky, které jsou u nás na trhu, lze velmi zjednodušeně rozdělit do dvou velkých skupin: na želatiny a přípravky obsahující hydrolyzované kolageny, tedy spíš kolagenní peptidy, a na ty, co obsahují nativní kolageny. Oba typy látek mají rozdílné vlastnosti, jiný účel podávání, diametrálně odlišné dávkování
Želatiny a kolagenní peptidy spadají do kategorie kloubní výživy, ale nativní kolageny působí v organismu úplně jinak. Jejich kouzlu se říká navození, nebo, obnovení orální tolerance. Podstatou je, že malé dávky antigenu, v tomto případě nativního kolagenu, podané perorálně, se dostanou do kontaktu s buňkami lymfatické tkáně ve střevě a aktivují je, což prostřednictvím takové malé kaskády dalších látek ve výsledku vyvolá toleranci k onomu antigenu v celém organismu. Pokud organismus předtím proti takovému antigenu bojoval a ničil ho, teď přestane. Nebo se boj alespoň zmírní.
Takto funguje jen nativní kolagen. Kolagen je veliká molekula, v přirozeném stavu stočená do trojité šroubovice a spojená do fibril a vláken, případně do sítí, navíc prostoupená a obalená molekulami cukrů a vody. Už zachovat ji v tomto stavu při výrobě je těžké. V organismu pak musí projít žaludkem, odolat kyselinám a enzymům a dostat se bez úhony až k lymfatické tkáni v tenkém střevě. Naštěstí právě ona přirozená, nativní struktura jí v tom pomáhá. To, že je hůř stravitelný, nativnímu kolagenu paradoxně pomůže dostat se tam, kam má.
Bohužel želatina nebo kolagenní peptidy orální toleranci obnovit neumí. Látka, která ji má navodit, si musí až do kontaktu s buňkami GALT (lymfatická tkáň ve střevě) zachovat plnou antigenitu. A k tomu potřebuje být kompletní a v přirozeném stavu. Jinak ji imunitní systém nepozná.
Orální tolerance není novinkou. Její koncept byl formulován už na konci 70. let, intenzivně se zkoumá nejméně od let 90. Jedna z vůdčích laboratoří, která orální toleranci zkoumá, sídlí na Harvardu; studie vycházejí v časopisech prestižních vydavatelství, třeba u John Wiley & Sons. Když v PubMedu zadáte výraz „navození orální tolerance (oral tolerance induction)“ vyjede Vám skoro 1.700 studií. Zhruba dvě stovky z nich jsou o kolagenu. Orální tolerance je pro vědecký výzkum velkou výzvou, hlavně proto, že je to princip zcela fyziologický, netoxický a bezpečný.
Rozdíl je i v denních dávkách. Kolagenní peptidy jsou zdrojem surovin pro tvorbu vlastních bílkovin, včetně kolagenů. Podávají se v denních dávkách zhruba od 3 do 10 gramů, aby jich organismus měl prostě dost po ruce. Můžeme celkem slušnou dávku kolagenu, samozřejmě tepelně degradovaného, získat i z potravy. Ve 100 gramech nejlibovějšího vepřového je asi 1 gram kolagenu, v bůčku 2 gramy, ve vařené vepřové kůži přes 10 gramů. Víc je ho v hovězím – v tom nejméně prorostlém zhruba kolem 1,5 gramu, v lojovatějším až kolem 5 gramů. Nejhůř vychází kuřecí – v prsních řízcích je jen něco přes půl gramu kolagenu, v prsíčkách s kůží asi dvojnásobek. Příjem z potravy má ale své nevýhody – vepřové je tučné, hovězí drahé, museli bychom jíst maso denně a podobně. Takže ona klasická kloubní výživa může být přijatelným kompromisem. Ale zase: mluvíme o gramech; přípravek, kde je kolagenu 20 miligramů, se za efektivní kloubní výživu skutečně považovat nedá.
Úlohou nativních kolagenů není živit, ale dostat se do střeva a tam obnovit orální toleranci ke kolagenu. K tomu stačí opravdu malá množství. Zkoušely se různé dávky, zjistilo se dokonce, že mají různé účinky, ale zdá se, že orální toleranci umí navodit dávky v mikrogramech. A to je také zhruba množství, jaké vidíme v přípravcích s nativními kolageny. Ale jedno je jisté: dávky nativních a hydrolyzovaných kolagenů se nedají přímo srovnávat, to bychom míchali hrušky s jablky. Jinak s nativními kolageny se v potravě téměř nesetkáme – snad jen v tatarském bifteku, ale tam je hlavně kolagen I.
Všechny přípravky řady Colafit VET obsahují unikátní krystalický nativní kolagen typu I. Patentovou úpravou dojde k odstranění telopeptidů a vznikne tak čistá forma kolagenu čistoty 99,99 %, pod názvem atelokolagen. Naše kolageny jsou prostě jiné. Získávají se složitěji, používají se v jiných dávkách a prospívají jiným mechanismem.
Klinicky testováno!
Klinické studie potvrzují účinnost kolagenu už po 3 měsících užívání. U 70 % zvířat došlo ke kompletnímu nebo téměř kompletnímu odstranění kulhání a problémů s pohybovým aparátem. U 30 % zvířat při klinické studii došlo k výraznému zlepšení problémů zvířat.
Myslete na pohodlí mazlíčků jako na to vaše a dopřejte jim kvalitní a zdravý pohyb.